متخصص و کارشناس صنعت خودرو

دور برگردان صنعت خودرو به سمت قدیمی ها/ خودروهای از رده خارج به خط بازمیگردند؟

در شرایطی که صنعت خودرو این روزها به واسطه تحریم ها چاره ای جز همکاری با کشورهای رده چندمی را ندارد و از سوی دیگر به دلیل عدم تنوع محصول تحت فشار قرار دارد، زمزمه های همکاری ایران و روسیه با هدف بازگشت به محصولات قدیمی تولیدی در ایران همچون ال 90 دوباره شنیده شده و مذاکرات با لادا تنها خودروساز این کشور بر سر مبادله قطعات این خودروی پرطرفدار ایرانی بالا گرفته است.

دور برگردان صنعت خودرو به سمت قدیمی ها/ خودروهای از رده خارج به خط بازمیگردند؟

به گزارش خبرنگار خودروکار، همکاری ایران و روسیه در صنعت خودرو از هفته پیش و همزمان با سفر معاون وزیر صمت به این کشور مطرح شد. به گفته علیرضا پیمان پاک، رییس سازمان توسعه تجارت ایران زمزمه های همکاری همکاری ایران و روسیه برای ساخت خودرو تنها یکی از مباحث مطرح شده در نشست اخیر بود ضمن آن که روس‌ها تمایل خود به استفاده از قطعات ساخت ایران در صنعت خودروسازی را مطرح کرده اند. حال در تازه ترین اظهار نظر سید رضا فاطمی امین، وزیر صنعت، معدن و تجارت در خصوص همکاری با صنعت خودروی روسیه توضیح داده که قرار است پس از جنگ روسیه با اوکراین، همکاری‌ها در حوزه قطعات خودرو شکل گیرد و در این زمینه قدم‌به‌قدم پیش خواهیم رفت.
بنابراینگفت‌وگوها با روسیه در حد مبادله قطعات خودرو بوده و گفت‌وگویی درباره تولید پلتفرم مشترک انجام‌نشده است. به گفته وی، از آن جا که ایران تولیدکننده خودروی ال90 بوده‌ و روسیه نیز به واسطه شراکت با لادا در حال تولید این خودرو است، بنابراین گفت‌وگوها انجام‌شده تا  مبادله قطعات در خصوص چنین خودروهایی انجام شود.
بابک صدرایی، کارشناس صنعت خودرو در گفت و گو با خبرنگار خودروکار در این باره می گوید: وقتی خواستار تحلیل همکاری صنعت خودرو و روسیه هستیم باید به دو فضای ایده آلیستی و رئالیستی بپردازیم که البته ناگزیر به اظهارنظر بر مبنای فضای روز هستیم زیرا در یک فضای نرمال و طبیعی باید توان همکاری با بسیاری از خودروسازان وجود داشته باشد اما مسایل اقتصادی و به ویژه مسایل سیاسی اجازه این کار را نمی دهد.
وی می افزاید: در فضای واقعی به همکاری صنعت خودرو ایران و روسیه می توان به دو صورت نگاه کرد نخست آن که تنها خودروساز روسیه، لادا است که پیش از این و قبل از سال 1357 خودروهای متناسب با شرایط جغرافیایی روسیه در این کشور به تولید می رسید که خودروهای جان سخت و پرکاربردی بود که با ورود به ایران نیز با همین مشخصات شناخته شدند و حال بخشی از سهامدار لادا، شرکت رنوی فرانسه است که پلتفرم ال 90 و ساندرو را در محصولات خود دارد. بنابراین از یک رویکرد در شرایطی که محصول پرطرفداری همچون خانواده ال 90 از بازار ایران حذف شده، محصولات لادا در ورود به ایران گزینه مطلوب تری نسبت به برخی از تولیدات داخلی خواهند بود.
این کارشناس صنعت خودرو با تاکید بر این همکاری ایران و روسیه نه تنها فناوری در اختیار ایران قرار نمی دهد بلکه نباید از آن انتظار توسعه تکنولوژی و صادرات داشت، تصریح می کند: این همکاری تنها محصولی قابل قبول تر نسبت به برخی از تولیدات، به سبد محصولات خودروسازان داخلی اضافه می کند چرا که به طور قطع لادا شرکت بزرگ و معتبری در زمینه صادرات فناوری، مدیریت بازاریابی، خدمات و همچنین آموزش نیروی انسانی نیست اما در شرایطی که برخی از خودروهای چینی برای ورود به بازار ایران دچار تردید هستند، می تواند در سگمنت خودروهایی همچون خانواده ال 90 جایگزین مناسبی باشد.
صدرایی یادآور می شود: رنو در سال های گذشته با محصولات خود همانند داچیا، برنامه ریزی برای ورود به کشورهای در حال توسعه انجام داد و با برخی از این کشورها در زمینه پلتفرم و تامین زیرساخت ها شراکتی ایجاد کرد و پلتفرم های از رده خارج رنو را در اختیار این شرکت ها قرار داد که به شدت خودروهای اقتصادی بودند بنابراین شرکت لادا با ساختار فعلی حتی با ورود رنو نمی تواند شاهد تغییر چندانی باشد.
وی با اشاره به اثرات همکاری با شرکت های بزرگ می گوید: شرکت های تویوتا، فولکس واگن و رنو شرکت های پویایی هستند که دیدگاه جهانی داشته و در بازارهای جهانی حضور دارند و مجهز به شبکه های عظیم قطعه سازی ، بازاریابی، خدمات لجستیک هستند و از استانداردهای خاصی تبعیت می کنند بنابراین در صورت شکل گیری همکاری صحیح با این شرکت ها شاهد تاثیرگذاری آن ها در صنعت خودرو خواهیم بود. اما لادا نه تنها شرکت تاثیرگذاری نیست بلکه شرکتی با ساختارهای سنتی بوده و در کشوری قرار دارد که این کشور هیچ زمانی به لحاظ خودروسازی حرفی برای گفتن نداشته و کشوری نبوده که با نام صادرکننده بزرگ خودرو شناخته شود.
صدرایی می افزاید:  روسیه نیز بازاری متشکل از خودروهای سنتی همچون لادا و خودروهای به روزی است زیرا پیش از تحریم ها بر اثر جنگ اوکراین، خودروهای کره ای ، ژاپنی، آمریکایی و اروپایی در این کشور مونتاژ و یا وارد می شد بازار آزادی داشت اما هرچند لادا در روسیه همچنان پرفروش ترین خودرو است ولی در بازار این کشور کاملا سنتی بوده و همانگونه که در صورت تداوم تولید پیکان در ایران این خودرو همچنان مشتریان کلاسیک و خاص خود را داشت، بنابراین لادا نیز در روسیه خودرویی برای قشر ضعیف و متوسط جامعه به شمار می رود بنابراین این همکاری جز پر کردن جای خالی ال 90 در بازار ایران دستاوردی برای صنعت خودرو ایران نخواهد داشت.

ادامه مطلب
بازار خودرو در برزخ | مشتریان واقعی اکنون خرید کنند
میترا ممسنی

انتهای پیام/