متخصص و کارشناس صنعت خودرو

طرح جدید وزارت صمت برای حذف قرعه‌کشی/ چه خودروهایی بدون قرعه‌کشی عرضه می‌شوند؟

طرح جدید وزارت صمت برای حذف قرعه‌کشی/ چه خودروهایی بدون قرعه‌کشی عرضه می‌شوند؟

وزارت صمت از احتمال حذف ۵۰ خودرو یا طرح فروش، از فرایند قرعه‌کشی خبر داد. معیار تقسیم‌بندی چیست؟ چه خودروهایی مشمول این طرح می‌شوند؟

به گزارش تجارت‌نیوز، وزارت صمت با هدف شفاف‌سازی فرایند قرعه‌کشی و یکپارچه‌سازی فروش خودرو توسط خودروسازان، سامانه یکپارچه تخصیص خودرو را راه‌اندازی کرد. اما در اولین دوره قرعه‌کشی توسط این سامانه، مشکلات متعددی ایجاد شد.

حالا، امید قالیباف، سخنگوی وزارت صمت نیز از حذف ۵۰ طرح فروش خودرو از فرآیند قرعه کشی تا پایان شهریور خبر داده است.

او گفت: آمادگی داریم برخی از خودرو‌ها از جمله شاهین، کوییک اس، کوییک آر، ساینا اس و ساینا را از ۲۵ خرداد در مدل‌های مختلف فروش (فروش فوق العاده، پیش فروش و مشارکت در تولید) بدون قرعه کشی و با سامانه یکپارچه به فروش برسانیم (تسنیم).

تکلیف خودروسازان خصوصی چه می‌شود؟

بابک صدرایی، کارشناس صنعت خودرو در گفتگو با تجارت‌نیوز گفت: پیش‌بینی می‌شود خودروسازان خصوصی از فرایند قرعه‌کشی دوره دوم سامانه یکپارچه حذف شوند. زیرا بازار محصولات این خودروسازان، با بازار خودروهای ایران‌خودرو و سایپا متفاوت است. همچنین محصولات  آنها مانند خودروسازان دولتی، در بازار سیاه حاشیه سود زیادی ندارد. عرضه خودرو در این سامانه توسط خودروسازان خصوصی، به فروش و کسب و کار آنها ضربه می‌زند. در نتیجه، قاعدتا باید خودروسازان خصوصی از فرایند قرعه‌کشی خارج شوند.

او افزود: به نظر می‌رسد وزارت صمت خودروهایی را مانند محصولات ایران‌خودرو و سایپا، که تیراژ بالایی دارند و همچنین تقاضا برای خرید آنها زیاد است، مشمول قرعه‌کشی کند. خودروهایی را نیز که تقاضای زیادی برای آنها نیست، می‌تواند از این فرایند خارج کرد.

ادامه مطلب
خودروها وارداتی با افزایش نرخ دلار وارد کانال 2 میلیاردی خواهند شد!!!

روش جایگزین قرعه‌کشی

با حذف برخی از خودروها از قرعه‌کشی، خودروسازان با چه روشی محصولات خود را به فروش می‌رسانند؟

این کارشناس صنعت خودرو در این مورد گفت: شرکت‌ها می‌توانند مانند روال قبلی، با روش‌های پیش‌فروش، اقساطی و فروش فوری خودروهای خود را عرضه کنند. اما همه شرکت‌ها باید طرح فروش فوری برگزار کنند و حاشیه قیمت بازار و کارخانه را از بین ببرند. دولت نیز باید به این فکر باشد که خودروهایی را که مناسب عامه مردم است، از قرعه‌کشی حذف کند.

حذف قرعه‌کشی تاثیری در بازار دارد؟

صدرایی در این مورد توضیح داد: خودروهایی که از قرعه‌کشی حذف می‌شوند، بستگی به شرکت‌ تولیدکننده و میزان تقاضا برای آنها، شرایط متفاوتی را در بحث قیمت‌ها خواهند داشت.

او گفت: اما اگر میزان عرضه به بازار مناسب باشد، ثبات قیمتی در بازار ایجاد می‌شود. البته با توجه به افزایش هزینه‌های تولید، در شرایط ثبات نرخ دلار نیز، نوسان قیمتی در بازر خودرو در حال افزایش است.