متخصص و کارشناس صنعت خودرو

تحریم؛ مانعی برای رشد تولید خودرو/ ساخت ۱/۵ میلیون دستگاه خودرو غیر قابل اجراست

«بابک صدرایی» کارشناس صنعت خودرو در گفتگو با بازارنیوز درباره تاکید وزارت صمت بر تولید یک میلیون ۵۰۰ هزار دستگاه خودرو تا پایان سال ۱۴۰۱ اظهار کرد: در شرایط کنونی بازار خودرو، اصرار وزارت صمت بر ادامه فعالیت سامانه یک پارچه فروش خودرو، خود نشان از این دارد که مقامات این وزارتخانه هم به این نتیجه رسیده‌اند که تحقق این وعده تا پایان سال ۱۴۰۱ آن هم در شرایط فعلی اقتصاد کشور یک امر غیر قابل اجرا است.

این کارشناس صنعت خودرو حذف خط تولید برخی خودرو‌های پر تیراژ و به دنبال آن محدودیت ایجاد شده در سبد تولیدی خودروسازان را عاملی تاثیر گذار در تضعیف تولید ۱/۵ میلیون دستگاه خودرو بیان کرد و توضیح داد: بنابر این تصمیم، اکنون خودروسازان ناچارند برای جلوگیری از بروز چالش در تولید، تیراژ خودرو‌های متوقف شده را به سمت خط تولید مدل‌های جدید خود هدایت کنند.

وی تاکید کرد: در صورت عدم جبران کسری تولید، تیراژ خودروسازان در سال ۱۴۰۱ شوک سنگینی را تجربه می‌‎کند؛ انتقال برنامه تولیدی مدل‌های متوقف شده به سمت مدل‌های جدید یک امر زمان‌بر است، در نتیجه این مولفه مانعی جدی برای رشد تولید خودرو در سال جاری و تحقق ساخت ۱/۵ میلیون دستگاه اتومبیل در سال ۱۴۰۱ می‌شود.

صدرایی همچنین تداوم تحریم‌ها را مانعی جدی برای برآورده سازی تولید یک میلیون ۵۰۰ هزار دستگاه خودرو بیان کرد و گفت: در حال حاضر صنعت خودروسازی ایران ظرفیتی ۲ میلیونی را در بطن خود دارد، اما شرط لازم برای استفاده از ظرفیت، رفع کامل تحریم‌های اقتصادی است.

این کارشناس صنعت خودرو در پایان خاطر نشان کرد: در سال‌های ۹۰ و ۹۶ یعنی همزمان با سال‌های بدون تحریم، میزان تولید خودروسازان به ترتیب به اعدادی بالغ بر یک میلیون و ۶۴۱ هزار و ۵۲۹ دستگاه و همچنین یک میلیون و ۵۳۴ هزار دستگاه خودرو رسید. این آمار‌ها بیان‌گر این است که صنعت خودروسازی ایران ظرفیت بالای در تولید خودرو دارد، اما زمانی می‌توان از این ظرفیت حداکثر استفاده را کرد که صنعت خودرو به بیان دیگر اقتصاد کشور دچار معضلی به نام تحریم نباشد.

ادامه مطلب
طرح جدید وزارت صمت برای حذف قرعه‌کشی/ چه خودروهایی بدون قرعه‌کشی عرضه می‌شوند؟