بابک صدرایی
به سایت من خوش آمدید

مراحل شکل دهی معرفی یک محصول متمایز نمونه موفق و تاثیرگذار چگونه است ؟

معماری برند

مراحل شکل دهی معرفی یک محصول متمایز نمونه موفق و تاثیرگذار چگونه است ؟
199

 

بازار کالاهای صنعتی در سطح جهانی در بدترین شرایط خود چون سایر بازارها به سر میبرد ، همه گیری ویروس کووید 19 که بر اقتصاد ، بازارهای مالی و تولید تاثیر مخرب داشته و گاهی میتوان آنرا معادل با وقوع جنگ جهانی سوم دانست خود عاملی بود که ضررهای هنگفت را بر اقتصاد و بالطبع آن صنعت وارد نمود، از سوی دیگر جنگ تکنولوژی و اطلاعات و رقابت در بدترین و بی رحمانه ترین شکل خود وجود دارد ، آنقدر رقابت فشرده میباشد که شرکت های پیشرو برای حفظ برتری خود باید به سرعت  زمین بازی را عوض کنند و نیازهای جدید در بازار ایجاد نمایند تا قوانین را تغییر دهند و برخی از رقبا را در این نبرد سنگین جا بگذارند.

اما بیائیم کمی اصولی نگاه کنیم ، آیا این تغییرات 1 شبه یا 1 ساله اتفاق افتاده ؟ قطعا جواب منفی میباشد و در اینجا مفهوم ارتباطات و ساختن ذهن مصرف کننده و ایجاد نیازهای جدید در جامعه شکل میگیرد .

در ابتدا به طور غیر مستقیم با استفاده از صنعت سینما، موسیقی و بازی های کامپیوتری با توجه به جنس هنری و اجتماعی صنعت نوعی تعریف و نیاز غیر مستقیم شکل میگیرد ، مثلا در یک فیلم جذاب و پر از صحنه های خاص و مفهومی نوعی محصول به ابر شخصیت این فیلم و داستان تعلق میگیرد که به نوعی محصول از مفهوم مورد نظر  داستان در جاهایی القاء میگیرد و در جاهایی نیز به  داستان مفهوم میدهد یا همین محصول در یک کلیپ موسیقی با همراهی موسیقی نوعی حس را در ذهن بسیاری از مخاطبان ایجاد میکند در اصل با حس موسیقی یک شخصیت احساسی به خود میگیرد.

 

بلافاصله در صنعت گیم چاشنی هیجان و رویاپردازی آن قوی تر میشود و حال با شخصیت برآمده از سینما برای این محصول صنعت  بازی های کامپیوتری آنرا ملموس تر میکند.

ادامه مطلب
خودروسازان به بازارسازی دلالان علاقه‌مندند| چرا «فیدلیتی» در بازار یک میلیارد تومان می‌شود؟

فاز بعدی نوبت حمله همه جانبه رسانه ها میباشد تا انواع و اقسام تحلیل ها، پیش بینی ها و بازارگرمی ها را در مورد این محصول انجام دهند، مستقیم و غیر مستقیم اسم این محصول در تیتر و متون وب سایت ها ، کانال ها و نشریات معتبر گوناگون قرار میگیرد، رسانه های تخصصی، مارکتینگ و تبلیغات، صنعتی و اقتصادی، تکنولوژی، فرهنگی و هنری و….. هر یک با جنس و زبان رسانه از دید تخصصی به ابعاد تاثیر گذاری و تحلیل محصول میپردازند تا ذهن ها را برای پذیرش آن آماده تر سازند.

فاز بعدی کلینیک های تخصصی و تحقیقی میباشد که در اقدام هماهنگ، اطلاعاتی و آرام  در بخش های گوناگون جامعه و بازارهای هدف  مهم جهانی  به تحقیق در مورد خواسته ها و نیازها پرداخته و فیدبک روانشناختی از حس جامعه هدف را از کانسپت محصول تعریف شده در تبلیغات و تحلیل ها بدست می آورند.

در نهایت اطلاعات به دست آمده و فیدبک ها تصمیم گیری نهایی تولید محصول میشود، به طور خلاصه اینطور میتوان گفت که یک جریان هوشمند فکری نیاز و تغییر را برنامه ریزی میکند و ابتدا کانسپت آنرا از طریق سینما و سایر عوامل جذاب به جامعه نشان میدهد تا ذهن ها را به سمت آماده سازی ببرد و در مرحله بعدی رسانه ها بر روی ذهن جامعه کار میکنند تا اهمیت این تغییر را پر رنگ جلوه دهند و در فاز بعدی سازمانهای جمع کننده اطلاعات بازخورد و نظر و اشتیاق مصرف کننده های بازار هدف را در جوامع گوناگون بررسی میکنند تا محصول نهایی و بخشی از استراتژی تبلیغات را شکل دهند .

 

حال محصول در حال ورود به فاز نهایی تولید میباشد با نظر به اینکه احساس نیاز در حد لازم ایجاد شده و بازخورد نظر مشتریان تا حد ممکن در محصول نهایی اعمال شده است . اما اینجا بخش کوچکی از راه پیموده شده، صرف نظر از مسائل کیفی تولید و تأمین قطعات و…. که خود مباحث مفصل و خارج از موضوع مقاله اما کاملا تاثیرگذار بر محصول است که قطعا هر جزء آن متناسب با استراتژی محصول در بازار و مفاهیم ارزشی آن به دقیق ترین شکل مهم باید طراحی گردد .

مطالب مرتبط
ادامه مطلب
کدامیک بهترین است ؟

اما فاز بعدی به استراتژی بازاریابی، توزیع، فروش و خدمات میرسیم تا محصول به شکل موفق و تضمین شده وارد بازارشود

اینجا است که شما باید یک معمار بزرگ داشته باشید که تمام اجزا را به درستی و زیبایی در جای خود چیده باشد تا این موتور با حداکثر توان و بازدهی حرکت کند .

استراتژی تبلیغات ، فروش ، خدمات و توزیع کاملا به هم وابسته و منوط میباشد و شکست دقیقا در جایی صورت میپذیرد که این عوامل جداگانه حرکت نمایند، تبلیغات زمانی کارساز است که محصول کیفیت، ارزش و قیمت گذاری درست داشته باشد، سیستم های توزیع هماهنگ و با استاندارد مرتبط به نوع و جایگاه محصول توزیع شود و در نهایت خدمات جامع و کامل  تعریف شود که در اصل خدمات احساس مسئولیت برند را نشان میدهد و قطعا یک عامل موفقیت برای یک محصول متمایز خدماتی ما وراء دیگران است. خدمات خوب بیشترین تاثیر را در ذهن مشتری میگذارد و خود قوی ترین نوع تبلیغات میباشد .

در بخش تبلیغات شما نیاز به عوامل گوناگون دیگر نیز دارید ، باید بر مبنای کانسپت تعریفی محصول، بازخورد مشتریان و شناخت بازار های هدف و نقاط ذهنی، روانشناختی و فرهنگی استراتژی تبلیغات را تعریف کرد.

تکنولوژی های جدید، سبک طراحی و عناصر کیفی به خوبی معرفی گردد و برای هر بخش حس و حال متناسب با کمک عوامل هنری و روانشناختی ایجاد گردد، این فرصت مهیا شود تا عوامل تولید، مهندسی، توسعه و تحقیق و کلیه امور با جامعه مشتریان مخاطب صحبت کنند و روند تغییرات و نیازهای جدید را بازگو کنند و بفهمانند که آنها تاثیرگذار و تاثیرپذیر این مرحله جدید در تغییرات و ورود به سبک جدید هستند.

ادامه مطلب
کدامیک بهترین است ؟

در مورد اجزاء و فلسفه شکل دهی صحبت کنند که این خود اعتقاد و باور را در آنها نشان میدهد و قابل درک و پذیرش برای جامعه خواهد بود.

 

در اصل در بحث بازاریابی و تبلیغات با داشتن استراتژی بدست آمده و ترکیب آن با دنیای هنر و ظرافت و استفاده از چهره ها برای محصول بیشتر شخصیت سازی کرده و آن حس ها را اینبار ملموس میکنیم ، قطعا سینما ، موسیقی ، ورزش ، مد ، …. میتوانند هر کدام در محصول ما هم حس ایجاد کنند و هم از دید خود بخش هایی از حس محصول را ارتقاء دهند . باید امکان تست و بررسی محصول توسط خبرگان و چهره های معروف و مهم را فراهم ساخت و حتی خرید خودرو توسط برخی چهره های مهم سیاسی ، اقتصادی ، فرهنگی، هنری ، علمی ، ورزشی و….. میتواند به محصول شخصست ویژه دهد و هم برای خریداران ویژه آن نوعی تمایز ایجاد نماید.

در نهایت رونمایی محصول باید راوی یک داستان باشد داستانی از مهندسی فکری-ذهنی برای ایجاد تغییرات  تا کارهای انجام شده و حس های ایجاد شده تا ذهن مخاطب را مثل یک فیلم سینمایی به مرزهای تغییر ، علم ، هنر و زیبایی و هیجان ببرد و در نهایت با توزیع قوی و متمایز و خدمات متفاوت و نوین و تبلیغات مستمر و هدفمند و اصولی برگرفته از سناریو خلق شده فروش موفق شکل گیرد و اینجاست که همه دست اندرکاران به خود میبالند .

نویسنده : مهندس بابک صدرایی