متخصص و کارشناس صنعت خودرو

صنعت خودروسازی ایران به چه سمتی حرکت باید کند ؟

بازار خودروی ایران در طول 3 دهه گذشته در اختیار تولیدات  از رده خارج فرانسوی و خودروی بسیار قدیمی کیا موتورز کره جنوبی ( پراید ) و برخی خودروهای داخلی به اسم تولید ملی بوده که بر روی  پلت فرم پژو 405 ، 206 و پراید ساخته شده اند بوده است . گرچه  در طول 1 دهه اخیر چینی ها نیز آرام آرام  وارد بازار کشور شدند و در حال حاضر سهمی از این بازار دارند و خیلی ها از آنها به عنوان شریک استراتژیک آینده نام میبرند .

اما فارق از تحریم ها و فشارهای بین المللی چنانچه  شرایط به حالت نرمال و عادی باز گردد باید برای آن روز استراتژی و برنامه ایی کلان داشت که در قالب این مقاله به صورت کلی و بر اساس تجارت و نگاه نگارنده یکسری پیشنهادات مطرح میگردد.

 

استراتژی کلان صنعتی داشته باشیم :

 بدون داشتن استراتژی کلان اقتصادی و صنعتی نمیتوانیم  خودروساز باشیم ، در اصل  یک  خودروسازی موفق از یک صنعت عمیق و موفق و دارای استراتژی می آید ، درست است که خودروسازی را موتور محرک صنایع مینامند اما یادمان باشد  حیات این صنعت به صنایع دیگر وابسته است ، بسیاری از شرکت های صنعتی با قدمت و نامدار ما در سالهای اخیر به علت سوء مدیریت ورشکسته شدند  و صنعت خودرو هم به علت مسائل سیاسی و اقتصادی و بحث ایجاد اشتغال و ارزش افزوده به زور دولت  به زندگی خود ادامه میدهد گرچه همگان میدانیم این فرزند عزیز دولت بیمار است و نیاز به یک جراحی بزرگ صنعتی در کشور است که قطعا این صنعت یکی از بخشهای آن است در غیر این صورت این گونه زیستن واقعا معنایی ندارد . صنعت خودروسازی ایران مثل انسانی است که خود را  دهه ها محبوس در خانه ایی کرده و اصلا متوجه تغییرات و زمان نیست  ، پیر و فرسوده و بیمار است  و اصلا درک درستی از زمان و اتفاقات و تحولات ندارد ، حرکت نمیکند و دچار سستی شده است ، قطعا  سرانجام خوبی نخواهد داشت .

ادامه مطلب
تحریم؛ مانعی برای رشد تولید خودرو/ ساخت ۱/۵ میلیون دستگاه خودرو غیر قابل اجراست
صنعت خودروسازی ایران به چه سمتی حرکت باید کند ؟
صنعت خودروسازی ایران به چه سمتی حرکت باید کند ؟

بازار رقابتی ایجاد کنیم : 

  • پلت فرم ایرانی طراحی کنیم :

قطعا پس از 6 دهه تولید و مونتاژ خودرو انتظار است که ما خود بتوانیم پلت فرم های داخلی داشته باشیم و نه اینکه محصولات چند دهه قبل را کمی فیس لیفت کنیم و با نام ایرانی عرضه کنیم ، بیش از 2 دهه قبل که خیلی از کشورها مونتاژکار بودند و حتی خیلی از برندهای چینی وجود هم نداشتند ما خودروی ملی سمند را طراحی و تولید کردیم گرچه بر روی پلت فرم پژو 405 بود اما بازهم حرکتی بزرگ بود اما سمند هم گرفتار بیماری ایرانی صنعت خودرو شد و بیش از 2 دهه بدون تغییر ماند و از کیفیتش هم گاها کاسته شد . حال انتظار است صنعت خودرو کشور پلت فرم های جدید تولید کند که با استانداردهای روز جهانی سازگار باشد و با پلت فرم های قدیمی پژو 405 ، 206 ، پراید  و… برای همیشه خداحافظی کنیم . تولید پلت فرم های جدید میتواند چهره  منفی این صنعت را به مرور تغییر دهد و ایرانی ها به خودروهای ساخت خود افتخار کنند و روزی هم صادرشان کنند .یادمان باشد با توجه به شرایط سیاسی کشور و نگاه غرب و تحدیدهای گوناگون لازم است  تولید پلت فرم های جدید با طراحی ایرانی و ارتقاء  آن را در اولویت قرار دهیم  تا در صورت بروز هر مشکلی صنعت خودرو کمترین صدمه را ببیند.

2(تقویت بخش خصوصی و اجازه تولید برندهای گوناگون

یکی از مواردی که میتواند در کوتاه مدت  باعث توسعه سریع صنعت خودرو شود شکستن انحصار دو خودروساز دولتی است در صورت عادی شدن اوضاع میتوان از شرکت های گوناگون دعوت کرد تا به صورت بخش خصوصی در ایران وارد شده و خودروهای اقتصادی تولید کنند و از مزایای مهم تولید چون انرژی و نیروی انسانی ارزان در کنار موقعیت خاص جغرافیایی برای صادرات استفاده کنند و به مانند ترکیه برخی مدلهای خود را صرفا در ایران تولید و از کشورمان به سایر کشورها صادرات نمایند .قطعا افزایش تعداد خودروسازان داخلی با دادن سهم بیشتر بازار امکان ساخت داخل و برنامه ریزی و بازاریابی داخلی و خارجی را بیشتر میکند و انتقال تکنولوژی و علوم مدیریت با وسعت  و سرعت بیشتری صورت میگیرد و در نهایت دو خودروساز بزرگ کشور را مجبور به اصلاح و ارتقا ء در کلیه بخش های خود میکند . یادمان باشد اگر صنعتی داشته باشیم که قابلیت صادرات و ورود به بازارهای جهانی را نداشته باشد محکوم به فنا خواهد بود و برای رسیدن به آن باید رقابت را در داخل تمرین کنیم .

ادامه مطلب
اخذ مالیات پس از حذف قرعه‌کشی خودرو / طرح جدید چه تاثیری در بازار دارد؟

 3 ) واردات را آزاد کنیم :

قطعا نمی توانیم از دنیا جدا باشیم و تحولات را درک نکنیم ، امروزه همه اقتصادهایی که میخواهند رشد کنند به تجارت آزاد می اندیشند  ، ما نیز باید واردات خودرو را آزاد کنیم اما هدفمند و با برنامه ، باید خودروهای متوسط و حتی اقتصادی وارد کنیم تا بتواند برای  تولید کنندگان داخلی  ( خصوصی – دولتی رقابت  ایجاد کند تا همه به فکر ارتقاء باشند . نه اینکه تعدادی خودروی خیلی لوکس یا لوکس وارد کنیم که در نهایت هیچ تاثیری بر روی بازار ندارد و تنها هدر دادن ارز کشور باشد گرچه در جای خود و زمانی که رونق و درآمد بالا برای کشور باشد واردات خودروهای لوکس خوب هم میباشد اما نه در شرایط فعلی

باید با برنامه زمانبندی تعرفه ها را کاهش دهیم تا تحرک خودروسازان ایرانی بیشتر شود و از سوی دیگر تعادل بازار را هم حفظ کنیم مثلا خودروی وارداتی از مشابه تولید اختلاف  قیمت معقولی داشته باشند نه اینکه نمونه وارداتی 2 الی 3 برابر تولیدی قیمت داشته باشد که قطعا رقابتی ایجاد نمیکند و تنها ارز کشور را هدر میدهد و ایجاد سود جویی غیر متعارف میکند .

آژانس دیجیتال مارکتینگ تسلا

آینده را ببینیم :

 تمام کشورهای دنیا که توسعه یافته هستند و یا در حال توسعه هستند به دنبال کاهش وابستگی خود به سوختهای فسیلی هستند ، این روزها آلایندگی هوای کلان شهرها گویای این مهم میباشد و اتفاقا تهران و شهرهای بزرگ کشور دارای حداکثر آلایندگی هستند و ما نیز باید به دنبال تولید و واردات خودروهای برقی و هیبریدی برویم و حتی در بخش ناوگان حمل و نقل عمومی .

ادامه مطلب
بررسی راهکارهای تولید اقتصادی در صنعت خودرو/ تولید ناب در صنعت خودرو چگونه محقق می شود؟

میتوان از عوارض واردات خودرو زیرساختهای لازم برای عرضه خودروهای برقی را فراهم کرد و با تولید مشترک با کشورهایی چون چین که سرمایه گذاری کلانی در این مدت  بر روی خودروهای برقی داشته اند هزینه ها را کاهش و نمونه های اقتصادی  را علی الخصوص در دو خودروساز بزرگ کشور تولید نمود و با ارائه تسهیلات و حمایت های لازم مردم و جامعه مصرف را تشویق به استفاده و ترویج این گونه خودروها نمود و با تدوین برنامه جامع به مرور زمان تعرفه واردات آن را کاهش داد تا فراگیر شود .

art gallery in dubai

امید است تا با درس گرفتن از گذشته و نگاه به جهان و استفاده از تجربیات و الگوهای موفق  در کنار یک برنامه ریزی کلان جانی تازه به صنایع کشور وبالطبع آن صنعت خودروسازی بدهیم ، صنعت را دوست بداریم و فرهنگ تولید و صنعتی شدن را علی الخصوص میان نسل جدید ترویج دهیم ، با دنیا تعملات درستی انجام دهیم و با مدیریت صحیح به سمت توسعه پایدار حرکت کنیم .

digital marketing uae