بابک صدرایی
به سایت من خوش آمدید

کدامیک بهترین است ؟

211

 

به درستی یاد دارم مجله ماشین سال 1371 به قلم استاد بزرگوار جناب مهندس فرهاد کاشانی مقاله ایی جنجالی را با نام بنز بهتر است یا لکسوس انتشار داد که آغازگر بسیاری از مباحث و مجادلات بود و برای من که در آن زمان کودکی 10  ساله بودم دریچه تفکر درست و بدون تعصب را باز نمود.

حال امروز نوشتن چنین مقاله و مقایسه ایی دشوار و سخت است، در طول 2 دهه گذشته خودروسازان بسیاری بر روی برند،کیفیت و تنوع محصولات خود کارکرده اند و حتی خودروسازان جدیدی ایجادگردیده اند.

بازار خودروهای برقی رو به رشد است و استانداردهای تولید و کیفیت و به صورت کلی دید و انتظارات مشتری همگام با تحولات تکنولوزی و صنعت رشد فراوان یافته و سرعت این تحولات با هیچ دوره ایی قابل قیاس نیست، از سوی دیگر با ظهور بازارهای بزرگ و قدرت های اقتصادی جدید چون چین و هند که در مجموع حدود 40 درصد از جمعیت جهان را تشکیل میدهند بر روی عملکرد و نگرش بسیاری از برندها تاثیرگذار بوده است و شاید خودروهایی از برندهایی و در سگمنت هایی تولید میشود که انتقاد و ناراحتی طرفداران دو آتیشه آنها را به لحاظ طراحی و پرستیز در بر دارد.

بیاییم نگاهی گذرا به وضع خودروهای لوکس در گذشته داشته باشیم، ابتدا اروپا قلب ابداع خودرو و هنر  لوکس سازی، پیشتاز آن بریتانیا و آلمان بودند که لوکس ترین خودروها را تولید کردند، که برای همگان آشناست و در کنار آن ایتالیائی ها سبک خاص را آوردند که کمی چاشنی اسپورت داشت و فرانسه هم با سیتروئن خود جولانی کوچک داد و بسیاری از نامهای اروپایی قبل از جنگ جهانی یا در آستانه آن به فراموشی سپرده شد و ولوو هم چون بت ی استوار سمبل اسکاندیناوی ها بود.

از سوی دیگر ایالات قلب تولید اتومبیل به شکل صنعتی بود، اتومبیلهای لوکس با مفهوم جدیدی شکل گرفت و ساخته شد و در سالهای قبل جنگ برندهای به نام و بزرگی شکل گرفت، بعد جنگ آمریکایی ها با قدرت و سرعت بیشتر اتومبیلهایی ساختند که با قیمت کمتر از اروپائی ها به لطف بازار گسترده مصرف آمریکا امکانات بیشتر و ابعاد بزرگ تری را داشت و مفهوم جدیدی از لوکس بودن بود، اما همچنان اروپایی ها هم می تاختند، مرسدس بنز، جاگوار، رولزرویلس، بنتلی و…. سمبل هنر و فرهنگ اروپا در تولید محصولاتی خاص بودند و مرسدس بنز کماکان خود را پدر این صنعت و رهبر آن در ایجاد تغییرات و ابداعات می دانست، رولزرویلس خود را خاص ترین و لوکس ترین خودرو میدانست و به نوعی لوکس سازی و کیفیت وسواس گونه را به جهان آموخت و از سوی دیگر آمریکایی ها گرچه برندهایی چون پاکارد یا دویسنبرگ را از دست دادند اما کادیلاک، لینکلن، کرایسلر روز به روز قدرتمندتر میشدند و مفاهیم جدیدی را ایجاد می کردند.

ادامه مطلب
خودروسازان به بازارسازی دلالان علاقه‌مندند| چرا «فیدلیتی» در بازار یک میلیارد تومان می‌شود؟

آنچه بود اروپای مغرور و آمریکایی ابر قدرت شده در دهه های 50-60- 70 میلادی شانه به شانه هم در تولید خودرو و خودروهای لوکس میجنگیدند، خودروهای امریکایی به دلیل ابعاد و اندازه بزرگ بیشتر در قاره آمریکا و کشورهای خاورمیانه طرفدار داشتند.

اما یک واقعیت را تا قبل از دهه 80 و 90 باید بپذیریم، اگر به فیلمها و تصاویر موجود در آرشیوها نگاه کنیم در دهه 70 خیابانهای ایالات متحده شما فقط اتومبیلهای بزرگ آمریکای را میبینید و خیلی به ندرت اتومبیل اروپائی یا ژاپنی دیده میشود.

همین اتفاق در مورد اروپا صادق است، دهه 70 در بریتانیا شما فقط تولیدات انگلیسی، در آلمان تولیدات آلمانی و در فرانسه و ایتالیا تولیدات این کشورها را در خیابانها میبینید و به ندرت اتومبیل خارجی دیده میشود.

اما از اواسط دهه 80 گویا مفاهیم اقتصادی و جهانی شدن تغییرات خود را میبیند و این بار ژاپنی ها با تمام قوا و کسب تجربه محصولات خود را روانه بازار جهانی میکنند، به یکباره خودروهایی با طراحی مدرن، کیفیت عالی و قیمت بسیار مناسب با سیستم های نوین تولید، بازاریابی و فروش روانه بازارهای گوناگون میشود و بحران بزرگ را برای خودروسازان بعد از شوک نفتی دهه 70 آغاز میکند، یک اتومبیل ژاپنی زیباتر و خوش ساخت تر از نمونه های گران قیمت تر اروپایی است و بیش از 1 دهه ژاپنی ها غربی های مغرور را حسابی می آزارند و در نهایت اوج آن اوائل دهه 90 و ورود محصول جنجالی لکسوس هست تا به امپراطوری مرسدس بنز و دیگر لوکس سازان اروپایی و آمریکایی حمله کند و در خیلی ابعاد مطرح گردد.

ادامه مطلب
مراحل شکل دهی معرفی یک محصول متمایز نمونه موفق و تاثیرگذار چگونه است ؟

به نظر شخصی نگارنده این حمله ژاپنی ها در این دهه بود که در خودروسازان غربی تحولاتی ایجاد نمود و در یک رقابت همه جانبه جایگاه های خودروسازان دوباره شکل گرفت و اصلاحات صورت پذیرفت. اما آنچه بود ژاپنی ها به این امپراطوری بی چون و چرا درسی بزرگ دادند و راه را برای ورود دیگران باز کردند و دیدیم پس از آن کره ایی ها و حال هم چینی ها اندیشه ورود به بازار لوکس و رقابت با غولهای کهنه کار را در سر دارند.

کره ایی ها با برند جنسیس خود فوق العاده عمل کرده اند و چینی ها هم تازه ابتدا راه هستند و به زمان و تجربه بیشتر نیازمند، اما ورود لکسوس و ژاپنی ها اثبات کرد که هیچ تکنولوژی و کیفیتی انحصاری نیست، حالا لکسوس به عنوان سمبل کیفیت بود و حتی یادم هست مهندسان جنرال موتورز روی یک دستگاه لکسوس مهندسی معکوس انجام دادند تا به رمز موفقیت آن پی ببرند .

با طی کردن این راه پر فراز و نشیب و رقابت جذاب امروز به اینجا رسیدیم که هر برندی جایگاه خود را دارد گرچه مدیران و تحلیل گران هوشمند وقوع طوفان های سهمگینی را پیش بینی میکنند که شاید برای ما متعصبین برندهای نامدار سخت و غمگین باشد اما امروز خیلی از ما به برندهای نامدار خرده می گیریم، طراحی مرسدس به باد انتقاد میرود و کابین دیجیتالی آن دل برخی  وفاداران  پرستیز مرسدس را می آزارد، طراحی بی ام و اغراق آمیز میشود و به نوعی مصنوعی، جاگوار لندرور با موتورهای بنزینی کم کم خداحافظی میکنند و جاگوار قصد دارد لوکس ترین سدان خود مدل نوستالژیک ایکس جی میباشد را برقی عرضه نماید.

ادامه مطلب
خودروسازان به بازارسازی دلالان علاقه‌مندند| چرا «فیدلیتی» در بازار یک میلیارد تومان می‌شود؟

آئودی تحولی بزرگ ایجاد نمود و با یک استراتزی پر قدرت می تازد و از سوی دیگر لکسوس به دنبال تکرار روزهای اوج و زنده کردن انقلاب دهه 90، و جنسیس کره ایی هوشمندانه و با برنامه آمده تا آینده را به نوعی دیگر بسازد.

قطعا همانطور که ذکر شد ظهور بازارهای جدید چون چین با سبک و سلیقه خاص بزرگانی چون بنز و بی ام و را مجبور به ساخت سگمنتهای جدید با طراحی بازاری پسند کرده که شاید مورد میل ما نباشد اما برای آنها بقا و حفظ بازار مهم است چون ادامه کار به شکل قبلی و با نگرش قبلی در دنیای پر رقابت و بازارهای نو ظهور آسیایی را غیر ممکن میسازد  و در غیر اینصورت یا بلعیده و یا نابود خواهند شد.

اما خودروهای برقی هم تهدید دیگری هستند که با شکل گرفتن موج آنها ،برندهای تسلا و لوسید  و سرمایه گذاری کلان چینی ها و حرکت بسیاری از لوکس سازان و برندهای مطرح زمین بازی در آینده را تغییر خواهد داد.

حال مطرح کردن این پرسش که کدام یک از برندها بهتر است قطعا اینبار جوابی نخواهد اشت قطعا در آینده دراز مدت بهترین مشخص میشود و شاید خیلی از برندهای نامدار نباشند  اما آنچه هست منطق با احساس فرق دارد و در نهایت این منطق است که قوانین بازار را شکل میدهد.

نویسنده :  مهندس بابک صدرائی